Category Archives: Academics

Language students shine on 2018 National Latin Exam

0

Posted on May 4, 2018 by

The Department of World Languages congratulates the following students who earned gold and silver medals as well as certificates for their success on the 2018 National Latin Exam.

Perfect Score:  Summa Cum Laude (Gold Medal and Special Certificate)

Hamberg, Abria

Summa Cum Laude (Gold Medal)

Brownson, Ryan

Chang, June

Chou, Ryan

Chung, Grace

Dietrick, Emily

Dimatulac, Janine

Duggal, Kyla

Forrer, Ian

Grunenfelder, Gillian

Gibson, Nikolas

Gonsalves, Joseph

Grau, Audrey

Howley, Caroline

Shobeiri, Sophie

Lee, Eunkyoon

Liu, Ally

Murray, Thomas

Nappi, Thomas

Parker, Sydney

Peng, Brittany

Plishker Benjamin

Richards, Sophie

Simons, Emily

Sohn, Seoyeon

Thompson, Sapphira

Tung, Kara

Waagner, Tracy

Yu, Alexander

Maxima Cum Laude (Silver Medal)

Aten, Jessica

Bishop, Caitlin

Cooper, Lillian

Cubé, Camille

Galdo, Paloma

Gong, Joseph

Holmes, April

Hur, Yoon

Joyner, Charles

Jun, Jaeson

Kristasatryan, Mary

Kwon, Minjung

Liu, Maria

Longo, Julia

Mitchell, Tara

Murphy, Ian

Mykityshyn, Emma

Papapanos, Nikolas

Pearce, Alexander

Simkin, Shane

Song, David

Sultana, Rosy

Thorson, Anna

Van Meter, Catherine

Zhang, Rachel

Magna Cum Laude certificate

Cowan, Brendan

Cusey, Campbell

Gartner, David

Huric, Inaya

Karmel, Anika

Marks, Serena

Murray, Paul

Schwarztrauber, Summer

Shue, Ryan

Smith, Jacob

Strand, Tyler

Taylor, Kimberly

Cum Laude certificate

Al-Khafaji, Amir

Bishop, Nicholas

Elgin, Drake

Gartner, Charles

Kevin, Jiang

Long, Katelyn

Mandanas, William

McCarthy, Katherine

McCormick, Neel

Rottman-Yang, Shachar



Students earn awards at regional science fair

0

Posted on March 19, 2018 by

Congratulations to all of our regional science fair award winners!

Category Awards:

  • Tiffany Chen; Nandini Shine – Grand Prize Nominee; First Place for Chemistry (Project: The Effect of Temperatures on Luminol Chemiluminescence Reaction)
  • Ryan Chou – First Place for Chemistry (Project: The Effect of Activated Charcoal Quantity on its Absorption Ability)
  • Amelia Hsu; Katie Kim – First Place for Energy Physical (Project: The Effect of Different Hydroelectric Generator Designs on the Average Volts Produced)
  • Samir Chowdhury; Finn Marks – Honorable Mention for Energy: Chemical (Project: The Effect of Different Bases on the Efficiency of Carbon Sequestration)
  • Emily Hunter; Hayden Birchfield – Honorable Mention for Materials Science (Project: Tampon Prices are Outrageous. Period.)
  • Rachel Kulp; Varun Sathyanarayanan; Arianna Safire – Honorable Mention for Physics and Astronomy (Project: The Effect of Parachute Design on Descent Speed)

 

Organization Awards:

  • Ryan Chou – Honorable Mention (Certificate of Merit) from the Virginia Dental Association (Project: The Effect of Activated Charcoal Quantity on its Absorption Ability)

Scholastic Bowl team wins Liberty District Championship

0

Posted on January 16, 2018 by

Congratulations to our Scholastic Bowl team and their coaches for winning the Liberty District Championship at Herndon High School over the weekend! Carson Flickinger, Justin Young, Mara Kessler and Grace Chung will compete in the regional tournament at Madison High School next week. Please wish them luck!

Students earn awards at FCPS DECA District Competition

0

Posted on November 13, 2017 by

Last week, the following students were first, second, and third place overall winners in their role-play categories at the FCPS DECA District Competition. This makes them eligible to attend the State Conference in March along with DECA’s teams and other event competitors.  Please congratulate them when you see them.

First Place:

Lily Cooper – Quick Service Restaurant Marketing

Jana Kral – Entrepreneurship

Zoe Mallus – Principles of Hospitality

Carter Robertson – Sports & Entertainment Marketing

Sydney Wang – Principles of Marketing

Second Place:

Cayla Davis – Marketing Communications

Caroline Howley – Food Marketing

Bryce Liquerman – Hotel & Lodging Management

Philena Sun – Entrepreneurship

Third Place:

Nathan Legg – Social Media

Paige Pilewski – Retail Marketing

Christopher Song – Principles of Finance

Other students who were recognized for their performance in their test or role-play:

Mason Davis, Janine Dimatvlac, Akati Doku, Caitlin Kelly, John LeMunyon, Kaitlyn Merritt & Eric Stresler

1 2 3 4 5 9 10